طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر تبلیغاتی

طراحی کاراکتر یا طراحی شخصیت

طراحی کاراکتر یا طراحی شخصیت تبلیغاتی یکی از موثرترین فاکتورها در تبلیغات حرفه ای و تیزر ها برای موسسات ، شرکتها و بیزینس های مختلف است .

خاص بودن کاراکتر باعث ثبت شدن نام شرکت یا محصولی خاص در ذهن مخاطب خواهد شد .

این مطلب در انواع تبلیغات شرکتها ، موسسات ، فیلم و انیمیشن تبلیغاتی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

روش طراحی کاراکتر

طراحی کارکتر در چند مرحله انجام میگیرد :

طراحی کاراکتر

انتخاب ابزار مناسب طراحی

اجازه ندهید ابزارها کار شما را تعریف کنند. مسلما کامپیوتر به شما کمک بسیاری خواهد کرد تا طرح خود را با شتاب بیشتری رسم نمایید، اما فقط مبتدی ها باید به اصول اولیه پایبند باشند. هر چقدر که مهارت بیشتری در این زمینه کسب کرده باشید می توانید از موارد پیشرفته تری استفاده کنید. برای شروع یک sketchbook و یک نرم افزار فوتوشاپ کافی می باشد.

شروع با رسم منحنی ها

زمانی که شما مردد هستید که کاراکتر شما به چه شکلی باید به نظر برسد، بهتر است تا کار خود را با تولید چند تامبنیل شروع کنید. در ابتدای کار جزئیات را در نظر نگیرید و به جای آن به طراحی اشکال بزرگتر بپردازید. همچنین استفاده از منحنی به جای خط در شروع کار به خصوص هنگام طراحی آناتومی کاراکتر زن بیشتر توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که کاراکتر هایی که در طراحی آنها از خط صاف بیشتری استفاده شده است، شخصیت قوی و با ثبات تری را از خود نشان می دهد.

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر

طراحی صورت و چشمها

مهم ترین جنبه شخصیتی کاراکتر درواقع چهره  آن هستند و مهم ترین عضو چهره ، چشم ها می باشند، چون اولین چیزی است که بیننده متوجه آن خواهد شد. زمانی که مردمک چشم ها کوچک طراحی می شود احساساتی چون خشم، تعجب، ترس و هیجان را نمایش میدهند، در صورتی که اگر مردمک چشم ها بزرگ  طراحی شوند، نشان دهنده ی احساساتی چون  غم و اندوه و شادی می باشد. پلک ها اگر کم رنگ طراحی شود می تواند نشان دهنده ی تکبر، اعتماد به نفس و یا خستگی (بسته به این که ابروها چگونه طراحی شوند) باشد.

طراحی کاراکتر

طراحی ژست و زبان بدن

وجود حالت بدن یک کاراکتر در کنار چهره برای بیان شخصیت ضروری است. برای مثال حالت دست ها می تواند در بیان شخصیت و احساسات یک کاراکتر بسیار تاثیر گذار باشد. در طراحی کاراکتر هیچ گاه جاذبه زمین را فراموش نکنید، در نظر داشته باشید که جاذبه بر تمامی اعضای بدن کاراکتر شما باید تاثیر خود را نشان دهد. اگر جاذبه را نادیده بگیرید، حرکات کاراکتر شما غیر طبیعی و باور ناپذیر خواهد بود.

طراحی کاراکنر

طراحی لباس  مناسب

به کاراکتر خود مانند یک کتاب نگاه کنید. مخاطب آن را از صفحه اول که همان صورت کاراکترمیباشد ، به ترتیب تا صفحه آخر یعنی پاها ، مشاهده می کند. اما لباس جنبه دیگری به کاراکتر شما اضافه خواهد کرد. لباس کاراکتر برای تکمیل نمایش شخصیت آن استفاده میشود. لباس را جزئی از کاراکتر بدانید، نه چیزی افزودنی به آن.

طراحی کاراکتر

استفاده از رنگ ها برای شخصیت پردازی

در طراحی کاراکتر ابتدا از طیف خاکستری برای طراحی کلی استفاده کرده و سپس به تدریج رنگ ها را به طرح خود بیفزایید. رنگ های تیره سبب خواهند شد تا کاراکتر شما شخصیت سردی داشته باشند. در مقابل رنگ هایی همانند قرمز، آبی و سبز کاراکتر شما را گرم و بازیگوش نشان می دهند.

طراحی کاراکتر

ایجاد خلق و خو

لزومی ندارد کاراکتر های بدجنس همیشه با رنگ های تیره و یا سرد طراحی شوند. اما این موضوع به این معنی نیست که در طراحی آنها از هر پالتی استفاده نماییم. اما پالت انتخابی باید قادر باشد تا جنبه ای از شخصیت کاراکتر و تاثیراتی مانند ترس و یا تنهایی را القا نماید. به عنوان مثال رنگ زرد احساس هشدار را به مخاطبان القا می کند و یا رنگ قرمز به معنای خطر است.به همین ترتیب برای سایر خلقیات نیز  دست به انتخاب پالت رنگ بزنید.

نمونه های حرفه ای طراحی کاراکتر

خالق آثار ستون چپ : محمود جوادی

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر

کاربرد تجاری طراحی کاراکتر چیست؟

به طور خلاصه  ، کاراکتر ،شخصیتی کارتونی است که طی یک فرآیند برندینگ تبدیل به برندی محبوب شود.

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر، خلق شخصیتی است که همگام با مسیری تعیین شده ، پیامی را به مخاطب خود انتقال میدهد. اولین هدف طراح کاراکتر، انتقال پیام ساختار شخصیت در قالب تصویر است.

این شخصیت ها می توانند در درون یک تیزر، اسباب بازی، انیمیشن، اپلیکیشن، بازی، ، سایت و… خلق شوند.

طراحی کاراکتر

طراحی مناسب یک کاراکتر ، ماندگاری یک محصولات در ذهن مشتریان را بسیار بالا میبرند .

از مزایای دیگر آن می توان به داستان پذیر شدن سناریوی تبلیغاتی خدمات یا محصولات اشاره کرد.

در کل، کاراکتری که بیشتر به یاد بماند و در ذهن مخاطب قابل لمس باشد کاراکتر خوبی است .

کاراکتر قابل باور، کاراکتری معمولی است ( در ارتباط با دنیای اطرافش) کسی که خود را در میان وقایع می یابد و به آنها به طور صحیحی واکنش نشان می دهد.

طراحی شخصیت ، نیز باید از لحاظ بصری جذاب باشد و بتواند بیننده را از لحاظ احساسی و دراماتیک در حادثه های داستان به جلو هدایت کند.

اولی جانسون Olli Jhonson و فرانک توماس Frank Thomas در کتاب ” تصور زندگی ” جذابیت کاراکتر را اینگونه عنوان کرده اند :” چشمان شما کاراکتر فیلم را می بیند و از آنچه می بیند، قدردانی می کند .

روش طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر امروزه و با پیشرفت تکنولوژی ، با قلم های نوری و به روش digital paint انجام میشود.

طراحی کاراکتر

پس از طراحی اولیه روی کاغذ ، طراح با استفاده از قلم های نوری ، طرح را به اجرا در می آورد و خروجی آن بصورت وکتور یا خروجی های کاربردی دیگر ، برای استفاده چاپی یا حتی تولید انیمیشن و موشن گرافیک ، در می آید .

طراحی کاراکتر

طراحی دستی کارکتر توسط طراح

طراحی کاراکتر

اجرای نرم افزاری طرح

طراحی کاراکتر

طراحی دستی کارکتر توسط طراح

طراحی کاراکتر

اجرای نرم افزاری طرح

دیگر نمونه های طراحی کاراکتر :

Go to Top